Zmiana dotyczy osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. W myśl nowych regulacji przedsiębiorca może:
🔹odstąpić od umowy zawartej na odległość,
🔹skorzystać z rękojmi,
🔹kwestionować klauzule niedozwolone,
Ochrona, o której mowa przewidziana była dotychczas dla konsumentów. Rozszerzenie uprawnień dotyczy przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, ale tylko w wyżej opisanym zakresie i pod warunkiem, że zawierana umowa nie ma dla nich charakteru zawodowego.
Co to oznacza?
Oznacza to, że nowe uprawnienia nie będą przysługiwać w odniesieniu do umów dotyczących usług i dostaw nabywanych dla celów wytworzenia produktów i usług, których dystrybucja stanowi przedmiot działalności.
Dla przykładu prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą fryzjer nadal nie będzie mógł skorzystać z wyżej wymienionych uprawnień, nabywając sprzęt wykorzystywany do stylizacji fryzur, ale już tak, gdy kupi komputer, ekspres do kawy lub inne niezwiązane z przedmiotem działalności wyposażenie swojego salonu.
W przypadku klauzul niedozwolonych przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie mógł kwestionować takie zapisy w umowach z np. operatorem komórkowym czy firmą leasingową lub bankiem. Jest to szczególnie ważne uprawnienie, ponieważ uznanie takiego zapisu w umowie za niedozwolony, powoduje jego nieważność i zapis taki przestaje wiązać strony umowy.
Nowe uprawnienia obowiązują w stosunku do umów zawartych po 31.12.2020 roku.

Kancelaria Prawna Mediator

Jesteś zainteresowany współpracą, skontaktuj się z nami!

Przeanalizujemy nieodpłatnie każdy zgłoszony przypadek i zaproponujemy optymalne rozwiązanie.