Efektem wdrożenia procedury skargi pauliańskiej jest przywrócenie możliwości dochodzenia roszczeń od dłużnika z majątku, który ten wskutek czynności prawnej przekazał/zbył celem uniknięcia odpowiedzialności za zobowiązania.
Jeżeli dłużnik uszczuplił swój majątek, w czasie gdy posiadał zobowiązania, poprzez zbycie mienia (najczęściej nieruchomości) w drodze darowizny, lub po rażąco zaniżonej cenie na rzecz osób trzecich wierzyciel ma prawo żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego.

Skarga pauliańska – warunki

Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby instytucja skargi pauliańskiej okazała się skuteczną:
🔹dłużnik dokonał czynności prawnej (np. zbył nieruchomość),
🔹w skutek powyższej czynności dłużnik stał się niewypłacalny,
🔹osoba trzecia uzyskała na skutek tej czynności korzyść majątkową,
🔹dłużnik był świadomy celowości swojego działania,
🔹osoba trzecia, która uzyskała korzyść majątkową, wiedziała lub mogła się dowiedzieć o tym, że dłużnik działa ze świadomością pokrzywdzenia swojego wierzyciela,
Jeśli powyższe przesłanki są spełnione, wierzyciel w drodze procesu sądowego może przywrócić sobie prawo do egzekwowania swojej należności z takiego składnika majątku. Po uzyskaniu wyroku następnymi krokami, które powinien podjąć wierzyciel, jest złożenie wniosku o stwierdzenie prawomocności i złożenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego możliwe jest prowadzenie postępowania egzekucyjnego.
Jeśli macie Państwo dodatkowe pytania zapraszamy do bezpłatnych konsultacji.

Kancelaria Prawna Mediator

Jesteś zainteresowany współpracą, skontaktuj się z nami!

Przeanalizujemy nieodpłatnie każdy zgłoszony przypadek i zaproponujemy optymalne rozwiązanie.